„Гаряча молитва моя – найперше за Вас!"
Іван Огієнко

Цікава сторінка його життя - державотворча діяльність. Після лютневих подій 1917р. в результаті розвалу «тюрми народів» - Російської імперії - український народ одержав можливість створити свою власну державу. Вже в квітні 1917р. І. Огієнко одним з перших серед викладачів переходить на викладання українською мовою, що викликає протест керівництва Київського університету Святого Володимира. Великим і щирим було прагнення автора розповісти в доступній формі про досягнення української культури. 5 жовтня 1917р. він перед багатотисячною аудиторією публічно виголошує промову з цієї теми, яка за наказом С. Петлюри була видана мільйонним тиражем з метою просвітницької діяльності серед солдатів української армії.
Міністром освіти і культури І. Огієнко був з 6 січня по 15 лютого 1919р., бо недовгим був період Директорії (у Міністерство І. Огієнко прийшов з посади ректора Кам’янець-Подільського університету). Одним з перших міністерських заходів була ухвала І. Огієнком закону «Про головні правила українського правопису для обов’язкового вжитку по всій Україні» від 17 січня 1919р., згідно з яким мовою викладання усіх типів шкіл повинна бути українська.

Ця концепція так і залишилась на папері у зв’язку з драматичними подіями в Україні 1919 року. Демократичні ідеї вченого пролежали у сховищах більш, ніж 70 років...
27 квітня 2000р. Постановою Кабінету Міністрів України тоді ще Житомирському училищу культури і мистецтв присвоєне ім’я нашого славетного земляка Івана Івановича Огієнка. І зараз наш навчальний заклад гордо носить ім'я цього видатного українського діяча культури - Житомирський коледж культури і мистецтв імені Івана Огієнка.